Jake has logged 192 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
30
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★½
Edit this entry  
18
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
23
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry