bee has logged 151 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hidalgo

Hidalgo

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oasis: Familiar To Millions

Oasis: Familiar To Millions

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom

The Phantom

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Make Us Dream

Make Us Dream

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Underworld

Underworld

2003
×
Edit this entry  
31
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Edit this entry  
31
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry