Sort by

lil has logged 28 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★
Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

1933
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mother India

Mother India

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry