Sort by

'Becca'lise has logged 31 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry  
27
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
Edit this entry  
25
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
That Darn Cat!

That Darn Cat!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Chaperone

The Chaperone

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry