Sort by

BeBraveMorvern has logged 461 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Charm Circle

Charm Circle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Woman Condemned

The Woman Condemned

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
There There

There There

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Driver

The Driver

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exiles

The Exiles

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Household Saints

Household Saints

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drylongso

Drylongso

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sex and Death to the Age 14

Sex and Death to the Age 14

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ladies in Retirement

Ladies in Retirement

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magic

Magic

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Novitiate

Novitiate

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
NYAD

NYAD

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Drunktown's Finest

Drunktown's Finest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Indian

Wild Indian

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Raiders

Night Raiders

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lollygag

Lollygag

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Upon Entry

Upon Entry

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Shot the Piano Player

They Shot the Piano Player

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Does Not Exist

Evil Does Not Exist

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Chimera

La Chimera

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Playback

Playback

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eileen

Eileen

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Used to Be Funny

I Used to Be Funny

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
If Only I Could Hibernate

If Only I Could Hibernate

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fingernails

Fingernails

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Rooms

Red Rooms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed

The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hidden Master: The Legacy of George Platt Lynes

Hidden Master: The Legacy of George Platt Lynes

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightmare

Nightmare

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hardest Working Cat in Showbiz

The Hardest Working Cat in Showbiz

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rapture

The Rapture

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry