Sort by

Beau has logged 448 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Wallace & Gromit's Cracking Contraptions

Wallace & Gromit's Cracking Contraptions

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fishmans: Otokotachi no Wakare 98.12.28 @ Akasaka Blitz

Fishmans: Otokotachi no Wakare 98.12.28 @ Akasaka Blitz

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fishmans: Otokotachi no Wakare 98.12.28 @ Akasaka Blitz

Fishmans: Otokotachi no Wakare 98.12.28 @ Akasaka Blitz

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
LEGO Star Wars: The Padawan Menace

LEGO Star Wars: The Padawan Menace

2011
×
★½
Edit this entry  
18
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Epizootics!

Epizootics!

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
LEGO Star Wars: Revenge of The Brick

LEGO Star Wars: Revenge of The Brick

2005
×
★½
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho City

Psycho City

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Caesar Salad

Caesar Salad

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thin Watermelon

Thin Watermelon

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry