Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eddie Izzard: Dress to Kill

Eddie Izzard: Dress to Kill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gunless

Gunless

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry