• The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    john magaro and corey stoll run away with the show like bandits

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★

    boooo to the pompous French prosecutor obsessed w literalism! was giving theatre kid, like put the novel down my guy 😂

  • Quiz Lady

    Quiz Lady

    ★★★

    did not expect to enjoy this but ya see, thats the power of sandra oh (& an edible). she got me in the door and awkwafina, in a shocking turn of events i've not experienced since lulu wang's the farewell, did not aggressively push me out of it. + justice for francine! i wanted to see her play charades!!

  • Fingernails

    Fingernails

    ★★

    not committed to the dystopia/truth of it all enough for me. coulda been a lot weirder, and i dont mean that to box the Greek in but fingernails are getting jerked out left n right, so.. more jeremy needed! riz can dance! (both a surprise to no one)

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★½

    the way the camera moves in that last act continues to be sooo fresh and innovative, what a marvel. more on the demonology apparent in the woods pls!

  • Morvern Callar

    Morvern Callar

    ★★★★½

    grief becomes her

  • The Swimmer

    The Swimmer

    ★★★

    lemme see between the toes

  • Robot Dreams

    Robot Dreams

    ★★★★

      |
      ∧,,∧
      ( T^T) ___ should be ILLEGAL
    / (∩ ∩)

  • The Summer

    The Summer

    ★★★★

    im crying???

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ig it's not marty's fault the primary emotion this provokes in me is weariness. (though reading some of the 1 and 2 star reviews maybe... it is? perhaps i've got some latent inner film bro suppressing critique)

    where are the 3.5 hour movies about white supremacists being routinely slaughtered? pls send recs

  • Once Upon a Time in Anatolia

    Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★★

    simmering with so much underneath the banality of death and bureaucracy, in the trappings of a morbid workplace comedy and unfolding across a gorgeous landscape w secrets of its own. exceptional

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★

    aight y'all freaked it 😩
    it's hobie's multiverse, miles and co just galavanting thru it
    and yk i'd really love to see a hobie voiced by gilbert gottfried's successor or smthn bc that's really all just daniel kaluuya's swag