Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legal Smuggling with Christine Choy

Legal Smuggling with Christine Choy

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
20
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Butterfly

Butterfly

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
Their Fall Our All

Their Fall Our All

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Haulout

Haulout

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Dream City

Dream City

1983
×
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Haulout

Haulout

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fire Music

Fire Music

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Plan Bee

Plan Bee

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birth of the Pearl

Birth of the Pearl

1901
×
Read the review Edit this entry  
01
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
Read the review Edit this entry  
19
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Read the review Edit this entry  
19
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Black Ice

Black Ice

1994
×
Read the review Edit this entry  
19
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Read the review Edit this entry  
19
All My Life

All My Life

1966
×
Read the review Edit this entry  
19
Night Music

Night Music

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read the review Edit this entry  
19
Information

Information

1966
×
Read the review Edit this entry  
19
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
Read the review Edit this entry  
18
Stellar

Stellar

1993
×
Read the review Edit this entry  
18
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
Read the review Edit this entry  
17
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
Read the review Edit this entry  
17
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Read the review Edit this entry  
17
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
17
A

A

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read prior review Edit this entry  
09
Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry