Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
bbyotic

bbyotic

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for bbyotic
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • bbyotic’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge! 2001

    ★★★★½ Rewatched by bbyotic 16 Apr 2022

    I forgot how campy this movie was

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by bbyotic 03 Mar 2022

    Gotham villains all have a crush on Batboy confirmed

  • Triple Frontier

    Triple Frontier 2019

    ★★★½ Watched by bbyotic 24 Feb 2022

    That was certainly more enjoyable than I was expecting

  • Statues Also Die

    Statues Also Die 1953

    ★★★★★ Watched by bbyotic 13 Oct 2021

    But a moving black is still black art. And in sport the black can find, hoping for the best, a good terrain for mystifying the white's pride.
    The white does not always appreciate the joke.
    (...)
    This climate of premeditated menace drives the black artist into a new metamorphosis and, in the ring, or in an orchestra, his role consists in returning the blows that his brother has received in the street.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad 2021

    ★★★★★ Watched by bbyotic 06 Aug 2021

    Weasel, my beloved

  • Black Widow

    Black Widow 2021

    ★★★½ Watched by bbyotic 18 Jul 2021

    yelena belova, my beloved

  • My Fair Lady

    My Fair Lady 1964

    ★★★★★ Watched by bbyotic 04 Jul 2021

    Eliza: I'm a good girl!!
    Also Eliza: (fantasizes about killing a men)

  • Luca

    Luca 2021

    ★★★★★ Watched by bbyotic 25 Jun 2021

    Santa mozzarella im crying

  • Suspiria

    Suspiria 1977

    ★★★★ Watched by bbyotic 30 May 2021

    the soundtrack is immaculate

  • Cruella

    Cruella 2021

    ★★★ Watched by bbyotic 29 May 2021

    It's not that bad, it's definitely not great but at least it gave us Wink.

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga 2020

    ★★★★★ Watched by bbyotic 29 May 2021

    I can't believe it took me this long to watch this but wow talk about comfort movie

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★★ Watched by bbyotic 06 May 2020

    talk about traumatised childhood geez

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro