Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The House

The House

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mute

Mute

2018
×
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
07
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry