Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Life

A Quiet Life

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★
Edit this entry  
20
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Creepozoids

Creepozoids

1987
×
★★
Edit this entry  
05
Inside the Mind of a Cat

Inside the Mind of a Cat

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Last Dance

The Last Dance

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Burst City

Burst City

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Oscillate

Oscillate

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trump Prophecy

The Trump Prophecy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
2025: The World Enslaved by a Virus

2025: The World Enslaved by a Virus

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
★★★
Edit this entry  
25
L'Homme Machine

L'Homme Machine

1885
×
★★★
Edit this entry  
25
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1878
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★★
Edit this entry  
20
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
Marcel the Shell with Shoes On, Three

Marcel the Shell with Shoes On, Three

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Marcel the Shell with Shoes On, Two

Marcel the Shell with Shoes On, Two

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Grass Wizard

Grass Wizard

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Anatomia Extinction

Anatomia Extinction

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★★
Edit this entry