• Things Heard & Seen

    Things Heard & Seen

    Hallmark channel horror. It actually wasn't as bad in the first half, other than retreading so much familiar territory. This entire set up has been done so much in the genre, probably ever since Amityville. The second half just piles on the cheese, and gets more and more stupid. The ending became laughable with assisting ghosts and CGI ocean suicides.

  • No One Gets Out Alive

    No One Gets Out Alive

    ★★½

    This one is a pretty average horror film, that moves at an uneven pace. There's no room to build atmosphere or even proper character development. Overall it's fairly generic and destined to be forgotten in the annals of horror movie history.

    However, and a big however, Spoiler too, so beware...





    The creature at the end of the movie had a great design and reminded me alot of the creature in another Netflix horror film The Ritual, who shares the same…

  • Joe Versus the Volcano

    Joe Versus the Volcano

    ★★★

    I really liked the opening sequence, which felt like an offbeat 90s version of Kafka. The entire segment with the office workers and the surreal interactions with his boss were comically surreal and gave off "The Trial" vibes. I wish the rest of the film could have kept up with that absurd dingy capitalist bureaucracy. Could have tied it in nicely with the corporate purchased suicide pact.

    Instead, the rest went the traditional rom com route, albeit better than most and more whimsical. Also Meg Ryan rocks in three separate roles.

  • Malignant

    Malignant

    Not really a review but just some brief opinion pieces. The killer was cool, everything else was pretty god awful. I know horror films in general are not known as vehicles for acting prowess, but my word, the entire ensemble was atrocious in this one. It didn't help that the script only provided some of the cringiest and trope riddled dialogue to work with.

    I guess my prediction of James Wan eventually making a banger after such a promising beginning…

  • Ghostwatch

    Ghostwatch

    ★★★★

    Similar in comparison to the blurred lines of reality that caused panic with the 1938 radio broadcast of War of the Worlds, this film confused and terrified television audiences in the U.K. back in 1992. A prank of monumental performance, this one-off BBC special presented itself as the real deal; a live broadcast of ghost hunters investigating a suspected haunted house, complete with in studio hosts/ guest hosts, and a call in center. I can only imagine being blissfully unaware…

  • Mutiny on the Bounty

    Mutiny on the Bounty

    ★★½

    Entertaining acting, but ultimately very cartoonish and unrealistic. I could gag at the portrayal of the indigenous island women fawning over the English navy men. You know damn well that in real life, they were raping, pillaging, and overall colonizing indigenous nations. This is less of a review and more of an explanation of what seems to be a beloved film and Best Picture Oscar Winner, that I just do not understand the love garnered for it. I mean, sure…

  • First Blood

    First Blood

    ★★★★

    Is this film really that good, or do I like it so much because I hate cops?

    The answer is probably a bit of both, but that is not to diminish the surprising quality this film possesses. This is my first ever Rambo experience and while I was told by others this first film is nothing like the famed sequels, I still was expecting something akin to a cheesy 80's action flick and nothing more. In that regard, I was…

  • Grave Encounters

    Grave Encounters

    ★★★

    I've been meaning to rewatch this film for quite some time, for the sheer fact that I surprisingly have fond memories of it and want to see how it holds up. I remember this as being one of the more decent to better found-footage films, but even with a rewatch, my opinion hasn't changed much. It is still equally creative and original, and terribly flawed in some spots.

    I genuinely like the opening of the film, prior to all of…

  • Queen & Slim

    Queen & Slim

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Queen & Slim was a roller coaster of a film, with many highs and lows. For the most part I really loved it, but there were two scenes I had more than just passive concerns with, one of which was the ending.

    I know films such as these never tend to have a happy ending, but this one I was actually rooting for, and I think it would have been a nice change of pace rather than a gun downed in…

  • Gretel & Hansel

    Gretel & Hansel

    ★★★½

    Oz Perkins deserves to be in the same conversation as Ari Aster and Robert Eggers as the new trio in art house horror. While I admit this latest offering isn't as good as his previous two films, one can clearly see that Perkins is superb in his craft, and his distinct style (that is still evolving) elevates his work amongst most modern horror. I'm actually quite surprised at how wide a release this film received, and even though Perkins' work…

  • 3 from Hell

    3 from Hell

    ★★½

    Since when did Rob Zombie do action movies? Seriously, the last quarter of this movie, was like Zombie wanted to do a spaghetti western (complete with awful CGI gun shot wounds) and Sheri Moon turn into Rambo. Up until that point, it wasn't too bad, although it was your standard Rob Zombie flick and nothing new.

    The movie was whacky in some moments, and I don't know if it was Zombie's attempt to do some surreal comedy but some bits…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★½

    Anxiety on film, this was one stressful movie to sit through. I can legitimately see people with anxiety disorders receiving an induced panic attack from watching this. There is just so much going on at once, and its all frenetic in these socially negative situations. From the opening scene with Adam Sandler, there begins a boundless journey of awkwardness, intimidation, and one desperate attempt after another for resolution. The film will have you literally squirming in your seat from being…