Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Open Hearts

Open Hearts

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Inside

Inside

2023
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★
Edit this entry  
14
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Accused

The Accused

1988
×
★★½
Edit this entry  
05
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Innocence

Innocence

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Beau

Beau

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Syriana

Syriana

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
A Thousand and One

A Thousand and One

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★½
Edit this entry  
18
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Control

Control

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Class

The Class

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Close

Close

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
EO

EO

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Sharper

Sharper

2023
×
★★
Edit this entry  
17
The Two of Us

The Two of Us

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry