Sort by

Blake has logged 264 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★
Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry