Dhanush has logged 267 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Andhaghaaram

Andhaghaaram

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★★
Edit this entry  
08
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Match Point

Match Point

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ship of Theseus

Ship of Theseus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Server Sundaram

Server Sundaram

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Soorarai Pottru

Soorarai Pottru

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mookuthi Amman

Mookuthi Amman

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Seventh Horse of the Sun

The Seventh Horse of the Sun

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Booth

The Booth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Putham Pudhu Kaalai

Putham Pudhu Kaalai

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Constant Factor

The Constant Factor

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry