Sort by

Bata has logged 58 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Platform

Platform

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Banishment

The Banishment

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elena

Elena

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tlamess

Tlamess

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blood

Blood

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nawara

Nawara

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Asmaa

Asmaa

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Matador

Matador

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry