• Saltburn

    Saltburn

    ★★½

    just like….so vapid? themes of class divide and indulgence and duplicity are present but not threaded in with realized character development or actual INTERESTING motivations. just could’ve been so much more than it is and reads as a lesser version of much better works (eg talented mr ripley) through the lens of a discount xavier dolan.

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★

    i don’t fw blonde people like that but tom blyth is sooooo hot in this

  • Black Mirror: White Christmas

    Black Mirror: White Christmas

    ★★★★½

    best black mirror ep i don’t make the rules

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★½

    just suuuuuch a terrifying dissection of being Black in america and the white oppressor’s hand. so deft in its metaphysical representation of silencing, and so good in all technical aspects jordan peele you are a mastermind!!

  • Poor Things

    Poor Things

    ★★★★

    a bit on the nose at times but emma stone turns a STUNNING performance that carries the film through its more monotonous moments. very funny and beautifully made.

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★½

    um…i kinda hate this? anne is very beautiful though

  • Final Destination 5

    Final Destination 5

    ★½

    this was bad and i think they should make more of these movies to compensate 😁

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★½

    a gorgeous trance of a film, refracting hollywood’s machinations through a melodramatic, twisted lens then flipping the script abruptly. identity, perspective and performance intermingle in a really free way here; the film is a challenging watch but each moment plays out so clearly like a recorded memory or waking up from a dream that it’s enjoyable just to succumb to the rhythm lynch paces it at.

    i had a really good time with this one but the masses (atmika and muskan) did not enjoy it 💔

  • Final Destination 3

    Final Destination 3

    ★★★½

    deliberately soundtracking each death with diegetic music is insane. there is someone….walking behind youuuuu

  • Pearl

    Pearl

    ★★★

    hmm every time i try to convince myself to like something sam levinson has had his grubby hands on it just doesn’t work :((((

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

    the introversion the closely guarded emotions the daydreaming the finding safety in your room and pouring out emotions in writing and accepting self-subjected invisibility because it’s easier than the pain of being seen and known AHHHHHHHHH she’s in my head.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★

    🍄 i cried