Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Edit this entry  
10
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Edit this entry  
04
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Edit this entry  
30
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
Edit this entry  
29
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
Edit this entry  
10
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thief

Thief

1981
×
Edit this entry  
05
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Day After Trinity

The Day After Trinity

1981
×
Edit this entry  
23
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Edit this entry  
13
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
STILL: A Michael J. Fox Movie

STILL: A Michael J. Fox Movie

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Othello

Othello

1951
×
Edit this entry  
04
Rock Hudson: All That Heaven Allowed

Rock Hudson: All That Heaven Allowed

2023
×
Edit this entry  
02
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Edit this entry  
30
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
Edit this entry  
25
The Touch

The Touch

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blue

Blue

1993
×
Edit this entry  
11
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Edit this entry  
10
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry