Sort by

Daniel has logged 408 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★★★
Edit this entry  
24
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
One Foot in Heaven

One Foot in Heaven

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lovely to Look At

Lovely to Look At

1952
×
★★★
Edit this entry  
21
Jupiter's Darling

Jupiter's Darling

1955
×
★★★½
Edit this entry  
20
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
18
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1993
×
★★
Edit this entry  
17
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★
Edit this entry  
16
Manpower

Manpower

1941
×
★★★★
Edit this entry  
16
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Skinningrove

Skinningrove

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Identical

The Identical

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Golden Boy

Golden Boy

1939
×
★★★
Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hostiles

Hostiles

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★
Edit this entry  
30
Loveless

Loveless

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Afterimage

Afterimage

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Insult

The Insult

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry