Sort by

bandithoe has logged 51 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★½
Edit this entry  
06
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
Edit this entry  
05
Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi

Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'immensità

L'immensità

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tear Along the Dotted Line

Tear Along the Dotted Line

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
Edit this entry  
08
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead for a Dollar

Dead for a Dollar

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amanda

Amanda

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cesar and Rosalie

Cesar and Rosalie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Persuasion

Persuasion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Federica Pellegrini - Underwater

Federica Pellegrini - Underwater

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Christine

Christine

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Parisian B*

The Parisian B*

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★
Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry