• Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    marti almost dropped her popcorn on me like halfway through. best movie of all time.

  • Collateral

    Collateral

    ★★★★★

    one of the tighest, most heart pounding scripts i’ve ever seen put to screen. every single scene inside that cab left me breathless out of pure anxiety and awe.

    some absolutely incredible stuff from cruise and foxx on here. cruise NEEDS to do another villain role soon because he is perfect for them.

    mann is just on another level, dude. he’s got this shit figured out.

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★★

    YOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    “I believe we did.”

    Incredibly haunting. An apocalyptic masterclass from Nolan, showcasing one of humanity's most atrocious creations in a way that I believe only he could pull off. Very few movies have made me feel a vortex of anxiety and fear in my stomach like this one did.

    “Amateurs chase the sun and get burned.” 

    Cillian Murphy delivers a once in a lifetime performance, with such a haunting, almost ghoulish look in his eyes that makes your stomach turn.…

  • Leaving D.C.

    Leaving D.C.

    ★★★★

    loved it!!! i’m such a massive sucker for the found footage + “something in the woods” type horror and i’m pleased to say this delivered! very slow burn but it captures that anxiety of hearing something in the dark perfectly.

  • Mission: Impossible – Fallout

    Mission: Impossible – Fallout

    ★★★★★

    HOOOOOOOOOOLYYYYYY

    just impeccable. some of the craziest action set pieces i’ve ever seen, with beautiful beautiful direction by McQuarry. that skydiving sequence is going to be ingrained in my little brain for a looong while. 

    the perfect action movie.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    punchy fast dirty and perfectly paced. loved it! do not watch it on the plane with two old people next to you.

  • Transformers: Rise of the Beasts

    Transformers: Rise of the Beasts

    ★★

    a walking husk of a movie.

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    the greatest movie ever made. again!

  • Dawn of the Planet of the Apes

    Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

    coolest shit ever man. reeves is truly a magician.

    serkis as caesar is absolutely perfect. the expressions, the strength in his voice and motion capture were all fantastic. koba is an AWESOME villain, like holy shit, i couldn't believe that a silly CGI ape would be one of the deepest antagonists in so long. such a personal, deeply emotional story backed up by the excellent performances.

    thankfully, this is a sequel that pits the apes as the main characters, while…

  • Rise of the Planet of the Apes

    Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

    pretty good! the human stuff is very weak, james franco is okay, the romance is pretty much nonexistent BUTTTT it’s saved by Caesar and everything surrounding the apes. some crazy good action setpieces, cgi that holds up pretty well, and andy serkis is stellar as always. overall, a pretty dumb and fun time! loved seeing dozens of monkeys storming the golden gate bridge for like five minutes

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    “I’m whatever Gotham needs me to be.”

    i can’t believe it took me THIS long to watch this, but i’m glad i got the opportunity to catch it in a theater. holy shit.

    you guys were NOT kidding. michael mann’s HEAT with batman in it is an absolutely fantastic mix that nolan managed to pull off perfectly. the action set pieces had me holding my breath, the soundtrack got in my veins, and everything just *clicks* to create one of the…