Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Keeping the Faith

Keeping the Faith

2000
×
★★
Edit this entry  
06
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
Jaya Jaya Jaya Jaya Hey

Jaya Jaya Jaya Jaya Hey

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Kaapa

Kaapa

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Saudi Vellakka

Saudi Vellakka

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mukundan Unni Associates™

Mukundan Unni Associates™

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kooman

Kooman

2022
×
★★½
Edit this entry  
02
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Padavettu

Padavettu

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Ponniyin Selvan: Part I

Ponniyin Selvan: Part I

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Chup

Chup

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★½
Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Oru Thekkan Thallu Case

Oru Thekkan Thallu Case

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry