Sort by

Bailey has logged 229 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
Edit this entry  
24
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Joe Dirt

Joe Dirt

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★½
Edit this entry  
03
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
20
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
04
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★½
Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
11
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Edit this entry  
08
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry