Sort by

baby1 has logged 36 entries for films during September 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry