Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Uncle Josh at the Moving Picture Show

Uncle Josh at the Moving Picture Show

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
★★★
Edit this entry  
11
The Magician's Alms

The Magician's Alms

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
★★★★
Edit this entry  
08
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
★★★★
Edit this entry  
08
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
★★★
Edit this entry  
08
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★★
Edit this entry  
08
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Read the review Edit this entry  
08
Skyline Dance

Skyline Dance

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Money Machine

Money Machine

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lightning Sketches

Lightning Sketches

1907
×
Edit this entry  
07
Pip

Pip

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
You, the World and I

You, the World and I

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sticks and Stones: Investigating the Blair Witch

Sticks and Stones: Investigating the Blair Witch

1999
×
★★
Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Faust and Marguerite

Faust and Marguerite

1900
×
Edit this entry  
04
The Mechanical Butcher

The Mechanical Butcher

1895
×
★★★
Edit this entry  
04
Sherlock Holmes Baffled

Sherlock Holmes Baffled

1900
×
★★
Edit this entry  
04
The Old Maid's Valentine

The Old Maid's Valentine

1900
×
★★
Edit this entry  
01
Faust : apparition de Méphistophélès

Faust : apparition de Méphistophélès

1897
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ladies' Skirts Nailed to a Fence

Ladies' Skirts Nailed to a Fence

1899
×
★★
Edit this entry  
01
The Mystic Swing

The Mystic Swing

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Old Maid Having Her Picture Taken

The Old Maid Having Her Picture Taken

1901
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Terrible Teddy, the Grizzly King

Terrible Teddy, the Grizzly King

1901
×
Read the review Edit this entry  
01
The Soldier's Courtship

The Soldier's Courtship

1896
×
Edit this entry  
01
Post No Bills

Post No Bills

1896
×
★★
Edit this entry  
01
Wonderful Absinthe

Wonderful Absinthe

1899
×
★★★
Edit this entry  
01
Eight Girls in a Barrel

Eight Girls in a Barrel

1900
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pull Down the Curtain, Susie

Pull Down the Curtain, Susie

1904
×
Edit this entry  
01
Défense d'afficher

Défense d'afficher

1902
×
★★
Edit this entry  
01
The Cavalier's Dream

The Cavalier's Dream

1898
×
★★★
Edit this entry