Sort by

basel has logged 87 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Idlers of the Fertile Valley

Idlers of the Fertile Valley

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The River

The River

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★½
Edit this entry  
25
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1962
×
★★½
Edit this entry  
24
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
A Last Look at..

A Last Look at..

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demons

Demons

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jumping

Jumping

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Faithful Furniture

The Faithful Furniture

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't

Don't

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★
Edit this entry  
14
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grim

Grim

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Visible Compendium

The Visible Compendium

1991
×
Read the review Edit this entry  
14
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry