Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Blizzard of Souls

Blizzard of Souls

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
04
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Zero Distance

Zero Distance

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Man Standing Next

The Man Standing Next

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Landscapes and Figures

Landscapes and Figures

2002
×
Edit this entry  
16
Tabu

Tabu

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★½
Edit this entry