• MacGruber

    MacGruber

    ★★★★★

    “I… like… holes…”

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★

    The other day my friend and I were debating whether or not Kurt Cobain was a great guitar player. He said no, because he thought Kurt was sloppy, unrefined and could never compete with shredding virtuosos like Steve Vai or Joe Satriani. And he’s right. But my rebuttal was that art isn’t a competition or a race, it’s an emotional expression of one’s self and real judgement of skill should come from if you feel what the artist is feeling,…

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★½

    Just ok. Now what they SHOULD have done was make it 4 hours long and 4x3 and black & white and insufferable.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★

    I always wish these movies had a random character yell “SPEAK ENGLISH DOC WE AINT SCIIIIENTISTS” at someone after a lengthy soliloquy but I guess that’s why I don’t get asked to work on these movies.

    If anyone was gonna bring back the Olivier-style Shakespeare film adaptation Joel Coen certainly nailed it (and mercifully brought it in under 100 minutes) but as this entire review shows these adaptations aren’t really my cuppa. Interesting he didn’t have Roderick Jaynes (read: himself)…

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★★

    To watch a film is to briefly become a ghost. You come to a location to watch people experience something from a distance, and to varying degrees their story can have a lasting impact on you. But you can’t interact with them, you can’t make your presence known, you can’t change anything. And if you’re uncomfortable with their experience, you can just leave at any time. You can come and go. They can’t. 

    It’s a lot like visiting a city…

  • The Cub

    The Cub

    ★★★★

    met Riley last night (nice guy!) and thought I'd revisit this fantastic short he made a few years back. I remember either kat candler or todd rohal showing it to us in a narrative film school class after it played sundance like "this is what you should aim to do with your projects here. Short, simple, one location, memorable. Get in and out. Nobody wants a long short at a festival". That's 100% true here, 8 years later this short…

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★½

    If you had a problem with the age difference in Licorice Pizza this maaaaaay not be for you. 

    A few years ago I interviewed Sean for Moviemaker (on editing, not directing) and what was supposed to be a half hour chat quickly ballooned into two hours because the man just knows craft and WILL break it down to the bone, and I’m fascinated by how time passes in his movies. He’s an incredibly gifted editor and understands the power of interstitials…

  • Slap Shot

    Slap Shot

    ★★½

    I was hoping this would be like the fake movie in Brigsby Bear where Tim Heidecker coaches a ragtag hockey team.

  • The Odd Couple

    The Odd Couple

    ★★★½

    These two will never get along!

    Didn’t expect it to start so dark; I worked on this play in high school but I guess they changed the beginning. I definitely get why Lemmon/Matthau we’re such a dynamic screen duo for 40 years now, didn’t love Grumpy Old Men but adored them as grumpy young ones. Honestly wish this couple was ODDER. An 8 room New York apartment afforded by a single man is very bunt.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★½

    Really wish he’d stop shooting his own movies but it still looked incredible in 70mm so what do I know. I’ve seen 5 of his movies like this and pardon me for sounding like a total fucking dork but I love it. 

    More movies like this, screenwriters! Stop saving the cat just drown the fuckin thing!

  • Generation Columbine

    Generation Columbine

    Austin Eubanks sadly died of a heroin overdose pretty soon after this interview. Losing a close friend in front of him, being in the library (the heart of the Columbine massacre), developing several chemical addictions from the PTSD, cleaning up. becoming an advocate & building a community helping others and then… well it’s one of many rippling tragedies from that awful day. 

    I once read somewhere that right before the massacre the shooters mused not just about the physical damage they’d do, but the mental anguish hoping people would have flashbacks to this. They’ve certainly gotten everything they wanted.

  • A League of Their Own

    A League of Their Own

    ★★★½

    Most movies assume there’s some crying in baseball. The question this film poses is… what if there was none?

    GLOW should have gotten a 4th season.