Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Munich: The Edge of War

Munich: The Edge of War

2021
×
Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Edit this entry  
24
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
Edit this entry  
21
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Killer

The Killer

2023
×
½
Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
WALL·E

WALL·E

2008
×
Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Queen Charlotte: A Bridgerton Story

Queen Charlotte: A Bridgerton Story

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Edit this entry  
29
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry