Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Cook

The Cook

1918
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

1994
×
★★½
Edit this entry  
12
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
11
The Theatre Bizarre

The Theatre Bizarre

2011
×
★★
Edit this entry  
11
The Light Penetrates the Dark

The Light Penetrates the Dark

1931
×
★★★
Edit this entry  
11
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Edit this entry  
18
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★½
Edit this entry  
18
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★
Edit this entry  
18
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
Edit this entry  
17
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
Read the review Edit this entry  
17
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Sea Speaks

The Sea Speaks

1948
×
Edit this entry  
10
The Three-Sided Mirror

The Three-Sided Mirror

1927
×
★★★★
Edit this entry  
10
CRACK

CRACK

2021
×
Edit this entry  
03
The Vintner's Festival - Vevey 1905

The Vintner's Festival - Vevey 1905

1905
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★
Edit this entry  
30
The Revolution of Machines

The Revolution of Machines

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Triple Trouble

Triple Trouble

1918
×
★★
Edit this entry  
30
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Earth

Earth

1930
×
★★★½
Edit this entry  
13
Le Tempestaire

Le Tempestaire

1947
×
Edit this entry  
13
Jean Epstein or Cinema by Itself

Jean Epstein or Cinema by Itself

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Beyond Good and Evil

Beyond Good and Evil

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Crisis

Crisis

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Edit this entry  
11
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★
Edit this entry  
10
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Corridor

The Corridor

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Simple Story

A Simple Story

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sunflower

Sunflower

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
13
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cinderella

Cinderella

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tangent 1926: October

Tangent 1926: October

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Summer

Summer

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★★½
Edit this entry