Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
14
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★
Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
22
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Gotti

Gotti

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Love

Love

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Edit this entry  
12
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Edit this entry  
01
Room

Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
Edit this entry  
15
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Town

The Town

2010
×
★★
Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry