• 45 Years

    45 Years

    ★★★½

    two very lovely performances but I’m sorry ma’am, you need to get over it. she’s literally dead in a glacier and you’re stewing because he saved some photos? have an adult conversation with your husband and move on already please!

  • The Boy and the Heron

    The Boy and the Heron

    ★★★★★

    the heron’s the key to all this, if we get the heron working….cause he's a funnier character than we've ever had in the movies

  • Poor Things

    Poor Things

    ★★★★½

    mark made me laugh, willem made me cry, and emma made me think about being a person :’) silly, beautiful, lightly profound stuff

  • The Creator

    The Creator

    ★★★

    the frankly incredible VFX work here somewhat ironically contributes to an atmosphere that’s more sterile and familiar than it is lived-in; there’s never a sense that anything whatsoever is unfolding in the movie’s world outside of its immediate periphery. and what unfolds within that periphery isn’t all that interesting, with a dull and overlong middle act and a central relationship that never quite leaves orbit. but after that slog — and I realize this is exactly what people said about edwards’…

  • Troll 2

    Troll 2

    a powerful story of family lost and found….

  • My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho

    ★★★★

    have a nice day

  • A Haunting in Venice

    A Haunting in Venice

    ★★★½

    you woke the bear from his slumber, you cannot cry when he tangos!

  • Weekend

    Weekend

    ★★★★

    deeply romantic

  • Dumb Money

    Dumb Money

    ★★

    without question the worst movie caesar the ape has ever appeared in

  • The 40 Year Old Virgin

    The 40 Year Old Virgin

    ★★★

    it’s the law that every otherwise charming mid-2000s comedy must feature at least one scene so transphobic that you want to crawl under the couch and die

  • Cruel Intentions

    Cruel Intentions

    ★★½

    I’m sorry but the utterly ruinous ryan phillippe performance sinks the movie. it’s giving hayden christensen in attack of the clones

  • Theater Camp

    Theater Camp

    ★★★

    my well-documented aversion to benjamin platt aside, I thought this was substantially funnier than bottoms