Sort by

Avatar2009Fan has logged 317 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Whale

The Whale

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Base

Home Base

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lonesome Ones

The Lonesome Ones

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Good Job: Stories of the FDNY

A Good Job: Stories of the FDNY

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
She Said

She Said

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry