Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dick

Dick

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
El Conde

El Conde

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strike!

Strike!

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Strays

Strays

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dumbest Boy Alive

The Dumbest Boy Alive

2016
×
Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
Read the review Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry