Isabelle has logged 204 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
04
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Samson and Delilah

Samson and Delilah

1949
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
24
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Girl Who Had Everything

The Girl Who Had Everything

1953
×
★★
Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

1938
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Roman Spring of Mrs. Stone

The Roman Spring of Mrs. Stone

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

1933
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time, There Was a King...

Once Upon a Time, There Was a King...

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yield to the Night

Yield to the Night

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Mata Hari

Mata Hari

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Mysterious Lady

The Mysterious Lady

1928
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ziegfeld Girl

Ziegfeld Girl

1941
×
★★★★
Edit this entry  
01
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Anna Karenina

Anna Karenina

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Selena

Selena

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glitter

Glitter

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scaramouche

Scaramouche

1952
×
★★★
Edit this entry  
17
Boom!

Boom!

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Touch of Venus

One Touch of Venus

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rings on Her Fingers

Rings on Her Fingers

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Medea

Medea

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry