Sort by

☣ aerin ☣ has logged 283 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Loop

Loop

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Float

Float

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
The Flat

The Flat

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Water

Dark Water

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Borrowers

The Borrowers

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chicken Little

Chicken Little

1943
×
Read the review Edit this entry  
09
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
Read the review Edit this entry  
07
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry