Sort by

Auteur has logged 1,001 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Persian Series #5

Persian Series #5

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Persian #2

Persian #2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Persian #3

Persian #3

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Persian #1

Persian #1

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Persian Series #4

Persian Series #4

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Scenes from Under Childhood, Section One

Scenes from Under Childhood, Section One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
31
Murder Psalm

Murder Psalm

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Machine of Eden

The Machine of Eden

1970
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Process

The Process

1972
×
★★★
Edit this entry  
31
Star Garden

Star Garden

1974
×
★★★½
Edit this entry  
31
Desert

Desert

1976
×
★★★½
Edit this entry  
31
Burial Path

Burial Path

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Breakaway

Breakaway

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Two: Creeley/McClure

Two: Creeley/McClure

1965
×
★★★½
Edit this entry  
31
23rd Psalm Branch

23rd Psalm Branch

1967
×
★★★½
Edit this entry  
31
23rd Psalm Branch: Part II

23rd Psalm Branch: Part II

1967
×
★★★
Edit this entry  
31
23rd Psalm Branch: Part I

23rd Psalm Branch: Part I

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Dead

The Dead

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
Edit this entry  
27
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Mikado

The Mikado

1939
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Senso

Senso

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Drive, He Said

Drive, He Said

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ava

Ava

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Virile Games

Virile Games

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Castle of Otranto

Castle of Otranto

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
The Ossuary

The Ossuary

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Don Juan

Don Juan

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Garden

The Garden

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Historia Naturae (Suita)

Historia Naturae (Suita)

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
22
J.S. Bach: Fantasia in G minor

J.S. Bach: Fantasia in G minor

1965
×
★★★½
Edit this entry  
22
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Edit this entry