• Foreign Correspondent

    Foreign Correspondent

    ★★★★

    That Hitchcock fella - pretty good! 

    I wonder how many of my friends see that I actively choose to watch movies from the 1940s and think that I’m a total psychopath (probably all three of them)

  • Catwoman

    Catwoman

    ★½

    It's insane that this was greenlit, let alone made.

  • You Hurt My Feelings

    You Hurt My Feelings

    ★★★★

    Really liked this! Cute, funny, and also finds time to ask some genuine questions.

  • Gamer

    Gamer

    ★★★★

    Definitely thought I’d seen this before, but if I had, I barely remembered any of it. Probably just saw that trailer so often as a teen that I must’ve convinced myself that I’d seen it in full. But yeah, pretty fuckin rad overall. Underrated/under-appreciated for sure.

  • Sudden Death

    Sudden Death

    ★★★½

    "Dead heroes get the best funerals.”

  • Affliction

    Affliction

    ★★★★½

    “I’m nothing anymore.”

    Given my current mental state, I probably shouldn’t have watched something so bleak/hopeless. Excellent film, though! Paul Schrader and Nick Nolte are firing on all cylinders with this one. James Coburn too, who plays one mean son of a bitch here. Harrowing stuff all around, which makes it hard to “recommend”. That being said, this is a near-masterpiece, so you should definitely check it out if interested.

  • Fast X

    Fast X

    ★★★

    Jason Momoa understood the assignment.

  • F9

    F9

    ★★½

    Good News: It’s not as bad as I remembered!

    Bad News: It still might be the worst film in the franchise (Fate is really stupid, but it had some sick parts; Hobbs & Shaw might actually take this prize, but I have no interest in rewatching it to confirm).

  • BlackBerry

    BlackBerry

    ★★★½

    “I’M FROM WATERLOO! WHERE THE VAMPIRES HANG OUT!”

  • Hypnotic

    Hypnotic

    ★★★

    Sure, it gets a little silly in the last few minutes, whatever. Otherwise, this is exactly what I wanted/needed it to be. What other movie in 2023 is cool enough to cast William Fichtner as their heavy? That’s what I thought.

  • Stay Tuned

    Stay Tuned

    ★★★★

    I wish I had seen this as a kid, it would’ve absolutely broken my brain. Lots of fun! Peter Hyams - versatile filmmaker! I look forward to discovering more of his work in the near future.

  • Capricorn One

    Capricorn One

    ★★★★

    What a picture!

    Intense and hilarious! Features some of the best aerial photography I’ve ever seen in a movie! Also, gotta love a good 70s conspiracy thriller, especially one starring Elliot Gould! (also, it has one of the greatest movie posters… ever?)

    Recommended!