Sort by

aurora p-i has logged 62 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Teeth

Teeth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
Da Hip Hop Witch

Da Hip Hop Witch

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shakma

Shakma

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★
Edit this entry