Sort by

Erik [Auk] has logged 352 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Edit this entry  
29
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bandits

Bandits

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★
Edit this entry  
10
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Days of Pompeii

The Last Days of Pompeii

1913
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Run Silent, Run Deep

Run Silent, Run Deep

1958
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Princess and the Warrior

The Princess and the Warrior

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ziegfeld Girl

Ziegfeld Girl

1941
×
★★★
Edit this entry  
23
Tristana

Tristana

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Mary

Midnight Mary

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Edit this entry