Erik [Auk] has logged 52 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ben-Hur: A Tale of the Christ

Ben-Hur: A Tale of the Christ

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
The Monster

The Monster

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
21
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★★
Edit this entry  
15
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It

It

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
10
Domino

Domino

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★½
Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
½
Edit this entry  
08
The Primrose Path

The Primrose Path

1925
×
★★½
Edit this entry  
08
Morgan

Morgan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Possessed

Possessed

1931
×
★★★½
Edit this entry  
05
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★
Edit this entry  
04
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
X2

X2

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry