Sort by

Augie has logged 120 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
INU-OH

INU-OH

2021
×
Edit this entry  
24
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★½
Edit this entry  
16
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Chris Rock: Selective Outrage

Chris Rock: Selective Outrage

2023
×
Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
News from Home

News from Home

1976
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
07
Metallica: Some Kind Of Monster

Metallica: Some Kind Of Monster

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Edit this entry  
06
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Piggy

Piggy

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★
Edit this entry  
28
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Trip with the Teacher

Trip with the Teacher

1975
×
★½
Edit this entry  
24
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
EO

EO

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Three Minutes: A Lengthening

Three Minutes: A Lengthening

2021
×
Edit this entry  
19
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
Edit this entry  
19
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jackals & Fireflies

Jackals & Fireflies

2023
×
Edit this entry  
17
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry