• The Plot Against The President

    ★★★★½

  • Zappa

    ★★★★

  • Tenet

    ½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • The Professor and the Madman

    ★★★★

  • Panic: The Untold Story of the 2008 Financial Crisis

    ★★★★★

  • Everybody Knows

    ★★★½

  • Unsane

    ★★½

  • Piercing

  • The Post

    ★★★

  • Errementari: The Blacksmith and the Devil

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

  • Darkest Hour

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Collateral Beauty

    ★½

  • Underworld: Blood Wars

    ★½

  • Allied

    ★★

  • Inferno

    ★★★

  • The Invisible Guest

  • Jackie

  • Sully

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★

  • Jason Bourne

    ½

  • Florence Foster Jenkins

    ★★★

  • Don't Breathe

    ★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • The Martian

    ★★½

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Too Late

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Ex Machina

  • Interstellar

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • As Above, So Below

    ★★½

  • The Honourable Woman

    ★★★★★

  • Stonehearst Asylum

    ★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Frank Zappa - Freak Jazz, Movie Madness & Another Mothers

    ★★★★½

  • The Counselor

    ★★½

  • Anna

    ★½

  • Captain Phillips

    ★★★

  • Coherence

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • Words and Pictures

    ★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Tracks

  • Under the Skin

    ★★★

  • Blood Ties

    ★★★

  • Elysium

    ★★½

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • The Immigrant

    ★★★

  • World War Z

  • Now You See Me

    ★★

  • As I Lay Dying

  • Welcome to the Punch

    ★★½

  • History of the Eagles

    ★★★★

  • Stoker

    ★★★★

  • Lincoln

    ★★★★½

  • The Bourne Legacy

    ★★

  • Total Recall

    ★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Dictator

  • The Sessions