Sort by

andi has logged 46 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beast

Beast

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
9

9

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fall

Fall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Void

The Void

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honor Society

Honor Society

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Powerpuff Girls Movie

The Powerpuff Girls Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
They/Them

They/Them

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Surf's Up 2: WaveMania

Surf's Up 2: WaveMania

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gender Revolution: A Journey with Katie Couric

Gender Revolution: A Journey with Katie Couric

2017
×
Edit this entry  
05
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Home

Sweet Home

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry