Sort by

andi has logged 552 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
asdfmovie

asdfmovie

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2LDK

2LDK

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mean One

The Mean One

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Cropsey

Cropsey

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Arcade

Arcade

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Portal: No Escape

Portal: No Escape

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
VFW

VFW

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bitch Ass

Bitch Ass

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lou

Lou

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dual

Dual

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What Did You Do

What Did You Do

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★
Read the review Edit this entry