Sort by

g has logged 176 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Queen: A Night at the Odeon

Queen: A Night at the Odeon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zog

Zog

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Room on the Broom

Room on the Broom

2012
×
★★
Edit this entry  
22
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
The Drownsman

The Drownsman

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carry On Girls

Carry On Girls

1973
×
★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry