• Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★½

  • Nomadland

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

  • If Anything Happens I Love You

  • The Half of It

    ★★★½

  • The Invisible Man

  • Palm Springs

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • 1917

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Us

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bad Times at the El Royale

  • A Star Is Born

  • Crazy Rich Asians

  • Burning

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • Game Night

  • Love, Simon

  • Isle of Dogs

  • RBG

  • Shirkers

    ★★★★½

  • American Animals

    ★★★★½

  • Eighth Grade

  • WHAT DID JACK DO?

  • Molly's Game

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

  • Oh, Hello on Broadway

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★½

  • Hasan Minhaj: Homecoming King

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★½

  • Moonlight

  • La La Land

  • Kubo and the Two Strings

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Hail, Caesar!

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • When Marnie Was There

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • Snowpiercer

  • The Wind Rises

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Frances Ha

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • John Mulaney: New in Town