Alice has logged 229 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
19
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Krisha

Krisha

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Ref

The Ref

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Phenom

The Phenom

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Thoughts That Once We Had

The Thoughts That Once We Had

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Fermat's Room

Fermat's Room

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gentleman Jim

Gentleman Jim

1942
×
★★½
Edit this entry  
12
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
De Palma

De Palma

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Three

Three

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eerie Tales

Eerie Tales

1919
×
★★★
Edit this entry  
26
The Monster Maker

The Monster Maker

1944
×
★★½
Edit this entry  
24
Innocence

Innocence

2004
×
★★★★
Edit this entry