Sort by

asta has logged 77 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Broadway's Dreamers: The Legacy of the Group Theatre

Broadway's Dreamers: The Legacy of the Group Theatre

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Janice Meredith

Janice Meredith

1924
×
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Annie Rooney

Little Annie Rooney

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lights of Old Broadway

Lights of Old Broadway

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roxie Hart

Roxie Hart

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Had to Be You

It Had to Be You

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
When Knighthood Was in Flower

When Knighthood Was in Flower

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Between Us Girls

Between Us Girls

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Passion Flower

Passion Flower

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beauty's Worth

Beauty's Worth

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lilly Turner

Lilly Turner

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One From Many

One From Many

1927
×
Read the review Edit this entry  
15
The Crash

The Crash

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Royal Divorce

A Royal Divorce

1938
×
Read the review Edit this entry  
15
Zander the Great

Zander the Great

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fair Co-Ed

The Fair Co-Ed

1927
×
Read the review Edit this entry  
14
Yolanda

Yolanda

1924
×
Read the review Edit this entry  
14
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bluebeard

Bluebeard

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Champagne

Champagne

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Journal of a Crime

Journal of a Crime

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bride's Play

The Bride's Play

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Tiger's Tale

A Tiger's Tale

1987
×
★★
Read the review Edit this entry